עיצוב פנים ואדריכלות

עיצוב פנים ואדריכלות הוא תחום מרתק, עשיר ומגוון המהווה בסיס לעוד קשת רחבה של תתי תחומים לרבות עיצוב מוצר, עיצוב תאורה, שרטוט, עיצוב פנים עם תוכנות מחשב, אדריכלות נוף, חומרי בנייה, עיצוב ריהוט, הום סטיילינג ועוד.

עיצוב פנים ואדריכלות ? מתי זה מתאים?

יש כמה מקרים בהם נביא את תחום העיצוב לחיים שלנו. הנה כמה דוגמאות:

  1. בניית בית חדש – משפחות, זוגות ורווקים אשר נמצאים בתהליך של בניית בית חדש או מצפים לדירה חדשה, אחד התהליכים הכי מרגשים בחיים אשר מאפשר לנו ממש להגשים את החלומות שלנו. אותם אנשים תמיד יעזרו באדריכל כחלק בלתי נפרד מהבנייה על כל שלביה. אדריכל הוא חלק בלתי נפרד מהתכנון של הבית. הוא זה שמבצע את התכניות בפועל והמהנדס הוא זה שמאשר אותם. אז מה הקשר בין אדריכלות ועיצוב? המון קשר. לאדריכל שהוא גם מעצב יש המון יתרונות למשל לא רק שהוא מסייע לנו בתהליך התכנון והתאמת הבית לצרכים שלנו, אלא הוא מסייע לנו לעצב כל חלל בנפרד, שוב תוך התחשבות באותם צרכים, בסגנון העיצובי שאנחנו רוצים ליצור ובאווירה שאנחנו רוצים להשרות.
  2. שיפוץ דירה, בית או משרד קיימים – כשאנחנו רוצים לעשות שינוי במבנה מסוים, רוצים להשקיע סכום מסוים של כסף בשיפוץ, בכדי לשנות את מראה הבית שלנו הרבה פעמים נעזר באדריכל, במעצב או בשילוב של השניים. תוך כדי השיפוץ ניתן לעשות שינויים מבניים בחלל כמו למשל להוסיף או לשבור קירות, ניתן לחלק את החלל מחדש וכמובן לעצב ולשדרג בו את האווירה העיצובית.
  3. עיצוב בנכס קיים – הרבה פעמים אנחנו לא חייבים לעשות שיפוץ אלא יכולים לעשות עיצוב מחדש ולשנות לגמרי את המראה של החללים בבית שלנו. לא תאמינו מה טפט, החלפה של ריהוט, תאורה שונה ושטיח יכולים לעשות בחלל אחד. היום יש קשת רחבה של קורסים וסדנאות העוסקים בעיצוב וזו יכולה להיות הזדמנות עבור כל מי שיש לו גישה לתחום הזה לצאת וללמוד את הבסיס שלו מבלי להשקיע כל כך הרבה שנים מהחיים. למעשה, בתוך כל אחד ואחת מאיתנו יש מעצב או מעצבת פנים. הרי מי כמונו מכיר את הבית שלנו ואיך אנחנו חולמים להרגיש בו? ברשת יש אינספור מדריכים וטיפים שיכולים לסייע לנו בעיצוב ותכנון חללים מחדש בין אם זה ביוטיוב, בפייסבוק או אפילו מדריכים כתובים.

עיצוב פנים ואדריכלות, מה מסתתר מאחורי זה?

אחד הדברים הכי חשובים בעיצוב פנים הוא להבין שכל אחד ואחת מאיתנו הוא אחר. הבחירה ללכת ולעבוד בתהליך הזה עם אדריכל שהוא מעצב היא החלטה מושכלת שתטיב איתנו שנים קדימה. אמנם מדובר בהשקעה כספית לא מבוטלת אבל בטווח הארוך אנחנו מקבלים בית בדיוק כמו שאנחנו רוצים, כמובן במסגרת התקציב שלנו.

בפגישה ראשונה מול מעצב, התפקיד המרכזי שלו הוא ללמוד את מי שהולכים לעצב ולסגנן לו את הבית. כל משפחה חיה אחרת. לכל משפחה יש הרגלים אחרים ולכן לכל משפחה גם יש את הצרכים שלה. יש משפחה, שעיקר החיים שלה הוא בסלון. כזו שאוהבת לבלות בסלון ולראות טלויזיה ביחד בסוף יום ארוך. יש משפחות שמארחות כל שני וחמישי. יש משפחות שאוהבות להיות בחדר המשפחה, לראות סרטים ולקרוא ביחד ספרים. יש משפחות שמתנחלות במטבח.

יש זוגות צעירים בלי ילדים שבקושי נמצאים בבית ושהם כבר שם הם רוצים כמה שיותר להתפנק. יש הורים שמעדיפים שהילדים יהיו כמה שיותר בחדרים שלהם ויתעסקו עם הדברים שלהם שם. לא כל בית דומה לשני.  לכן בתהליך של אדריכלות, תכנון ועיצוב הבית, הגישה צריכה להיות שונה ומותאמת אישית ובאופן ספציפי לנתונים הפיזיים מצד אחד ולצרכים האינדיוידואלים מהצד השני.

טרנדים בעיצוב ואדריכלות, בעד או נגד?

חשוב להבין שאחד המכשולים הכי גדולים בתחום הענק הזה של עיצוב פנים ואדריכלות הוא טרנדים. טרנדים הוא דבר חולף. זה משהו שבא ונגמר. לכן, אם אני אלך על סגנון שהוא לא מובהק ואעצב על פיו את כל הבית שלי, מהר מאוד זה יימאס לי. לעומת זאת, אם אני אקח טרנד ואני אשים אותו במקום שיכול כל הזמן להשתנות עם הזמן כמו ברהיטים, כמו באביזרים משלימים, זה בהחלט יכול לעבוד עם הבסיס. עם הקלאסיקה. בית זה משהו שמתפתח, אנשים גרים בו המון שנים ומשקיעים בו את כל כולם ולאורכן הם אוספים כל מיני דברים. הדברים האלה יוצרים עולם שלם שהופך להיות שלהם. לכן, חשוב שלא ליפול לטרנדים שיכול להיות שעוד שנה או שנתיים כבר לא יהיו איתנו. דוגמא לטרנד שנשאר הוא למשל אי במטבח.

תקציב – מההתחלה, מהאמצע או מהסוף?

הדרך להצלחה בתהליך של אדריכלות ועיצוב פנים בין אם זו דירה, בית, משרד או אפילו גינה קשורה לתקציב. הכל מתחיל ונגמר שם. ברגע שאנחנו לא מגדירים תקציב מראש אנחנו מהר מאוד יכולים ללכת שם לאיבוד. אנשים רבים בטוחים שהתקציב כולו אמור ללכת למה שנקרא ”ארבעת הקירות“.

חשוב לזכור שבית הוא בעצם כל הדברים שנמצאים בתוכו ולא רק אותם ארבע קירות. כשיושבים מול המעצב והאדריכל חשוב לשאול שאלות כמו מה היינו רוצים שיהיה בתוך הבית שלנו. זה המקום להעלות אלמנטים כמו שטיחים, ספות, ריהוט מיוחד, אביזרים במטבח, סוג המיטה, התאורה, תמונות, פסלים. זה הדברים שהופכים את הבית שלנו למיוחד. אלו הם הדברים שהופכים את הבית לשנות. לכן, חשוב לקחת אותם מחשבון מהתתחלה ולעבוד ”כאילו“ הפוך.

עיצוב ואדריכלות – על עבודה בשכבות שמעתם ?

עבודה בשכבות זה אומר שההסתכלות על תהליך העיצוב היא לא כמו שמסתכלים על תמונה דו מימדית. הבית שלנו בנוי בשכבות. מהריצוף, מהשטיח, מהקצוות שנמצאים במנורה שבחרנו, מהתמונות, מהאביזרים… לא כל צד חייב להיות דומה לצד השני. זה לא עניין של סימטריה. יש לנו גם וילונות, תריסים מיוחדים וכמובן חפצי אמנות שהופכים את הבית להכי מיוחד. צבע הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב ותכנון בית. גם בבתים שבהם הבחירה היא על בסיס סגנון נקי, קלאסי עם הרבה לבן, עדין יש מקום לנגיעות של צבע או לשימוש במרקמים.

איך בוחרים מעצב אדריכל?

בניה של בית היא ממש כמו תהליך של טיפול. מינונים והרמוניה הם שני דברים מאוד חשובים. לכן, כדאי ללכת עם מעצב שאתם מתחברים אליו. מישהו שבשיחה הראשונית ידע להתחבר לצרכים שלכם ולהביא אותם לידי ביטוי בידע ובניסיון שלו. כמובן שהדרך הטובה ביותר לבחור בעל מקצוע בעולם המשלב גם ידע, גם ניסיון, גם התמקצעות וגם המון המון יצירתיות היא טעם אישי. פשוט להסתכל ולהתבונן מקרוב על בתים אותו אדריכל תכנן ואותו מעצב עיצב וסגנן ואז יש לכם מה שנקרא בחירה בטוחה.

מעצב טוב הוא כזה שרואה את התוצאה כבר בשלב הסרטוט ויודע ליצור הרמוניה בין הסגנון העיצובי לבין המרקמים, הצבעים וכל העולם הזה שנקרא עיצוב.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות